0 532 246 37 75
trtrtrtr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Epoksi Zemin Kaplama

20 Ocak 2024
692 kez görüntülendi
Epoksi Zemin Kaplama

EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA

Epoksi zemin kaplama günümüzde fazlasıyla popüler olan ve sık tercih edilen kaplama türlerinden biridir. Epoksinin zemin kaplama için diğer türlerden daha sık tercih edilme sebebi ise fiziksel ve kimyasal kararlılığıdır. Birçok dış faktöre karşı dirençliliği ve uzun ömürlü oluşu nedeniyle de sık tercih edilir.

epoksi zemin kaplama

epoksi zemin kaplama

EPOKSİ ZEMİN KAPLAMANIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Epoksi zemin kaplama dışarıdan bakıldığında canlı ve parlak görünür. Bu görünüşünü kaygan olduğuna dair bir yanılgıya sebep olabiliyor. Ancak yüzeyi kaygan değildir. Epoksi zemin kaplama kir tutmaz ve bundan dolayı temizlemesi çok kolaydır. Epoksi zemin kaplamanın tercih edilmesinin en önemli faktörlerinden biri görünüşüdür. Görünüşünden kaynaklı olarak dekoratif olarak kullanmak istenmektedir. Bununla beraber birçok renk ve uygulama çeşidine de sahiptir. Su ve neme karşı direnci sayesinde rutubet oluşumunu engeller. Bakteri oluşumunu ve üremesini de engeller. Uygulama süresi bakımından yapımının kolay olması ve hızlı olması da bir diğer özelliğidir. Dirençli yapısı sayesinde ise oluşabilecek aşınma ve sürtünmelere karşı dayanabilir.

Portakal-dokulu-epoksi

portakal dokulu epoksi

EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA HAZIRLIK VE YAPIM AŞAMALARI NELERDİR?

Uygulama yapılacak zeminin uygulama öncesi hazır hale getirilmiş olması çok önemlidir. Uygulama yapılacak zemin belirlendikten sonra profesyonel ekip tarafından inceleme gidilmeli ve buna bağlı olarak plan hazırlanmalı. Öncelikle yapılacak zeminin yapısına bakılır. Çatlaklarına ve betonun yapısına bakılır. Eğer yeni yapılmış bir betonsa betonun yapılamasının üzerinden 28 gün ila 2 ay arasında bir bekleme süresinin geçmiş olması gereklidir. Uygulama yapılacak zeminin katlı beton olması gerekli. Bir diğer önemli nokta ise epoksi zemin kaplama yapılacak zeminde epoksi, akrilik, poliüretan ya da lateks zemin boyası var ise silim işlemi ile temizlenmeli. Ve ardından diğer işlemlere geçilmeli. Epoksi zemin kaplamanın yapılacağı yerin işlevine göre zemin yapılacak epoksi zemin kaplama türü belirlenir. Ardından ihtiyaç olunan ve temin edilecek malzemeler ve miktarı belirlenir. Liste hazırlanır. Tüm bunlar sırasında hava şartları ve ortamın düzeni de hesaba katılır. Planın ardından fiyat antlaşması yapılır ve gün belirlenir. Epoksi zemin kaplama uygulaması aşamasında zeminle işleme başlanır. Zemin süpürülür. Zeminde bulunan çatlaklar doldurulur ve zemin düz hale getirilir. Ardından zemini tekrardan süpürme işlemi yapılır ve tıraşlama yapılır. Astar işlemi yapılır. Self leveling malzemesi astar üzerine çekilir. Epoksi zemin kaplamada hava kabarcığını engellemek için rulo kullanılır. Zemin donması ardından istenen renk boya uygulaması yapılır ve sertleşmesi içi 3-4 günlük süre verilir.

EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA SIRASINDA NELERE DİKKAT EDİLİR?

Epoksi zemin kaplamayı yapacak ekibin profesyonel olması ve işini özenle yapması gereklidir. Uygulama sırasında çıkabilecek sorunlara anında ve etkili çözüm bulabilmelidir. Epoksi zemin kaplama yapılacak zeminin dikkatle incelenmesi ve planın ona göre oluşturulması gereklidir. Epoksi zemin kaplamanın uygulanacağı zeminin kullanılış şekli iyi bilinmeli ve buna uygun tür uygulanmalıdır. Epoksi zemin kaplamanın kalınlığına da dikkat edilmeli. Uygulama yapılacak epoksi zemin kaplama türüne uygun malzemeler eksiksiz temin edilmeli ve doğru bir şekilde kullanılmalı.

EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

4 çeşit epoksi zemin kaplama türümüz vardır. İlk olarak Selfleveling epoksi zemin kaplama vardır. 2-3.5 mm kalınlığında yapılır. Ara sanayilerde kullanılır. Kirpi rulo uygulaması yapılır. İkincisi Multilayer Düz Sistem epoksi zemin kaplamadır. 2-2.5 mm kalınlığındadır. Üretim alanları, fabrika gibi sanayi alanlarında uygulaması yapılır. Pos rulo uygulaması yapılır. Portakal Dokulu epoksi zemin kaplama da bir diğer kaplama çeşididir. Pütürlü olmasından dolayı ıslak zemin, gıda üretim yerleri, orta yoğunlukta olan garaj vb. gibi yerlere yapılır. Mercan rulo uygulaması yapılır. Sonuncu epoksi zemin kaplama çeşidi ise Epoksi Coorting’dir. Hafif ticari alanlarda yapılır ve kaplama çeşitleri arasında en ekonomik olan epoksi zemin kaplama çeşididir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Lütfen Arayın